Jakie przynęty na ryby wybrać?

Planujesz rozpocząć przygodę z wędkarstwem? Jednak tak naprawdę to przynęta, to co to dokładnie jest? Otóż jest to pokarm, który umieszcza się na wędce żeby zwabić rybę. Może być z zwierząt, roślin oraz jako twór sztuczny.

Jaka będzie odpowiednio skuteczna przynęta?

Aby wybrać odpowiednią należy wziąć pod uwagę rodzaj wędkowania, czy będzie to rodzaj spinningowej. Należy zwrócić również uwagę na rodzaj przynęty czy porę roku.

Jakie są przynęty?

1. Robaki to rodzaj przynęty naturalnej np. Dżdżownice, białe robaki, żywe, rosówki, gnojaki.

* Dżdżownice – wykopywane z gleby najlepiej żyznych glebach żyją dżdżownice czerwone, na które ryby bardziej biorą. nadają się do wszystkich gatunków ryb.

* Białe robaki również stosuje się je na każdy rodzaj ryby. Niedawno niedaleko Bytomia odbyły się zawody wędkarskie, podczas których stosowano tę właśnie przynętę – opis i relacja z zawodów na stronie bytominfo.pl.

* Rosówki, długie robaki nawet ok 20 cm, zbierane w mokrych trawach nocą. łowi się na nie węgorze, sumy, karpie

* Gnojaki czerwony robak, żyją w odchodach zwierząt. łowi się na nie ryby z gatunku słodkowodnych np. leszcze.
Wszystkie pełzające robale będą idealne na przynętę.

2. Kukurydza to rodzaj przynęty roślinnej.  To tania opcja przynęty i łatwa w użyciu. Ryby też dobrze na kukurydze biorą z racji tego że mają dużo cukru.

* Chleb  lub ciasto własnej roboty na tą przynętę również biorą niezłe okazy takie jak leszcze czy karpie.

Pęczak tak zwana kasza gryczana, musi być dobrze ugotowana, zakładana jest tak samo jak chleb czy ciasto.

3. Woblery i Błystki to rodzaj przynęty sztucznej. Tą przynętę można dostać w różnych kształtach i wymiarach jak i zapachami. Idealna na ryby mięsożerne.

Zrezygnuj z dużych przynęt. Przynęta musi być mała, musi na haczyku wyglądać jak prawdziwy okaz dla ryby. Pamiętaj by nie łowić ryb w upalne dni nie służy to ani tobie ani rybą. One nie lubią słońca a zwłaszcza odbijającego się światła na tafli. Idealna pogoda gdy jest zachmurzenie. Dobierz odpowiednią przynętę na rybę i w drogę.