Jak oswoić dziecko na basenie?

Od dłuższego czasu nie szokuje nas widok niemowlaka na basenie. Coraz większa liczba rodziców decyduje się na ten krok, kiedy to dziecko zabierają na basen. I to nawet już od kilku miesięcy dziecka. Do około pół roku u dziecka utrzymuje się odruch obronny, który polega na zanurzeniu główki dziecka pod wodą. Warto wiedzieć, że dziecko jest świetnym pływakiem i w tym czasie rozwojowym nie otwiera oczu, ust i na pewno się nie zakrztusi . Niestety po ukończeniu przez dziecko tego miesięcznego wieku odruch obronny zanika, więc warto ten czas wykorzystać i wyjść z dzieckiem na basen. Dziecko na basen można zabrać szybko. Nawet już 3 miesięczne niemowlę, które potrafi w górze trzymać główkę  i jego stan zdrowia na to pozwala.

Oswojenie dziecka z wodą przed wyjściem na basen

Pomyśleć by się mogło, że dziecko w wodzie czuje się jak ryba, że ją uwielbia. Takie oswojenie dziecka możemy wykonać w wanie, o ile mamy wannę w domu. Możesz wykorzystać do tego gałkę prysznicową i lać wodą na dziecko, oczywiście delikatnie poprzez zabawę. Chlapanie w wodzie oraz wspólna zabawa także minimalizuje strach i oswaja z wodą. Możesz również wykorzystać suchy basen z piłkami, który postawisz w domu i dziecko może w nim nurkować.

Oswojenie na basenie

Jeśli mieszkasz np. w Gdynii to jak czytamy na stronie Gdynia Online basen jest tam otwarty w dogodnych godzinach, dzięki czemu możesz bez problemu wyjść z dzieckiem na basen. Dziecko przede wszystkim powinno być zrelaksowane podczas pobytu na basenie, a potem podczas pływania. Nie wywołujmy w dziecku strach, ponieważ on może narastać. Dziecko powinno ufać rodzicu w wodzie, nie staraj się go zaskakiwać nagłymi wywoływanymi akcjami i nie wymyślaj dziwnych strachliwych zabaw. Ty jako rodzic zachowaj spokój, usiądź z dzieckiem w basenie i staraj się powoli wykonywać ruchy i pluskać.

Co może być przyczyną lęku przed wodą u dziecka?

  • hałas, który jest wywoływany otoczeniem,
  • rozłąka to jedna z przyczyn lęku obawa przed rozłąką z rodzicem,
  • wpływ negatywnych wcześniejszych przeżyć,
  • dostająca się woda do oczu czy uszu.

Jeśli w dalszym stopniu lęk przed wodą występuje, to na pewno warto popracować nad tymi lękami i nie robić nic na siłę. To w żadnym przypadku nie zmieni lęku a wręcz przeciwnie mogą lęki narastać i będą ciężkie do odwrócenia. Postaraj się w dziecku jeszcze tego bardziej pobudzać, tylko zrozum zachowanie dziecka. Aby zminimalizować strach przed wodą można również wykorzystać zabawki, aby ułatwić zabawę w wodzie i przezwyciężyć lęk.

Jeśli dziecko nadal ma lęk przed wodą, spróbuj zaplanować naukę pływania pod okiem instruktora. Dodatkowe akcesoria ułatwią dziecku pobyt w wodzie, użyj kamizelki, makaroników cy piankowej rurki. Baw się z dzieckiem, chlap wodą, no i bądź przy nim – Twoja obecność pomoże podczas pobytu w basenie. Te wszystkie metody pomogą dziecku przezwyciężyć strach.