Techniki poprawy koncentracji

Ćwiczenia

Rosjanie przygotowują swoich kosmonautów do lotów kosmicznych za pomocą ćwiczeń psychicznych, których udzielają im instruktorzy jogi. Takie techniki psychiczne pomagają „podróżnikom w kosmos” ograniczyć błędy, które mogliby popełnić podczas wydłużającego się okresu przebywania w kosmosie. Rezultaty są wyjątkowo obiecujące. Dzięki tej metodzie uzyskano 80% spadek błędów popełnionych przy obsłudze sprzętu i obliczeniach. Dlatego tak ważne jest rozwijanie koncentracji.

Skupienie

Za każdym razem, gdy kierujecie całą uwagę na jakimś zadaniu, aby zwiększyć skuteczność psychiczną, musicie zmobilizować wszelkie wasze zasoby umysłowe. Dowiedziono, że czynność zapamiętywania jest wyłączona, gdy myśli koncentrują się na działaniach, które są w toku. Gdy jednak umysł nie jest skupiony na jakimś konkretnym działaniu, następuje utrata zapamiętanych danych. Czasami musicie kilka razy wykonać to samo zadanie, aby uzyskać pożądany rezultat. Wasze myśli-pasożyty stanowią zaciemniony ekran, który przeszkadza wam w jasnym i efektywnym myśleniu. W takim przypadku należy oświetlić umysł. Wtedy staniecie się bardziej sprawni mentalnie, skuteczniejsi i oszczędzicie czas. Każda myśl zawiera w sobie cząstkową energię psychonerwową. W ciągu jednego dnia umysł potrafi przetworzyć nawet 20.000 myśli. Nic więc dziwnego, że umysł może pod koniec dnia utracić swoją wydajność. Gdy jednak skupicie waszą aktywność psychiczną na konkretnych zadaniach, oszczędzicie energię psychonerwową. W ten sposób powstaje dobroczynny efekt, który pozwoli wam zachować świeżość psychiczną nawet po długim dniu pracy. W tym celu opracowano kilka metod, które pozwalają na poprawę koncentracji.
Problemy ze skupieniem mają również osoby cierpiące na depresję. Jeżeli myślisz, że możesz być jedną z nich, przeczytaj sposoby walki z depresją.

Technika soczewkowa

Jedną z takich metod jest technika soczewkowa. Często zapomina się, że mózg potrafi lepiej zmobilizować swoją aktywność, gdy zna swój cel. Dlatego należy taki cel ustalić wcześniej, zanim zaczniemy go analizować. Dzięki temu, mając jasno nakreślony cel, wasz umysł stanie się sprawniejszy, ponieważ mózg będzie wiedział, co robić.
Możemy posłużyć się też metodą programowania mentalnego. Należy pamiętać, że mózg jest czuły na wewnętrzne podpowiedzi. Dlatego nie można dopuścić, by mózg zajmował się wieloma sprawami jednocześnie.
Następną metodą na drodze do poprawy koncentracji jest technika przezroczystego odczytu. Początkowo może się ona wydawać nieco uciążliwa, ale przynosi niewątpliwie skuteczne rezultaty. Stosując tę metodę, należy wziąć kartkę z napisanym na niej tekstem i czytać go przez coś przezroczystego. Technika ta wymaga skupienia uwagi na odcyfrowywaniu tekstu, co sprzyja stymulacji koncentracji. Jest ona szczególnie skuteczna przy nauce.