Co jeść na ból głowy?

Bóle głowy dokuczają ci ostatnio tak mocno, że niemalże codziennie musisz łykać przynajmniej ze dwie tabletki przeciwbólowe? W ten oto sposób bardzo szybko uzależnisz się od farmaceutyków, a przyjmowana dotychczas dawka przestanie na ciebie jakkolwiek działać.

Spróbuj poradzić sobie z bólem w inny sposób. Zobacz, jak wygląda twoja dieta i to w niej postaraj się coś pozmieniać. Niektóre produkty spożywcze pomogą ci w walce z bólem. Nawet jeśli w to na razie nie wierzysz, nic nie stoi na przeszkodzie, by przetestować te niekonwencjonalne metody leczenia.

Ból głowy a dieta

Ból głowy zminimalizujesz poprzez dodanie do diety dużej ilości orzechów, ziaren i nasion. Są one bogactwem magnezu, którego duży niedobór objawia się właśnie migrenami (nie jest to wymysł, gdyż udowodniono to w badaniach naukowych). Magnez występuje przede wszystkim w migdałach, słoneczniku, orzechach włoskich, nerkowcach oraz ziarnach sezamu.

Jeżeli nie przepadasz za orzechami, spróbuj poszukać innych źródeł tej substancji mineralnej. Dieta bogata w magnez to również taka dieta, która składa się z dużej ilości kasz, płatków owsianych i produktów pełnoziarnistych. Koniecznie uwzględnij te artykuły w dziennym jadłospisie. W badaniach wykazano, że dieta bogata w magnez sprawia, iż ataki migreny występują nawet dwukrotnie rzadziej, a u niektórych ludzi całkowicie znikają. I to bez żadnych leków!

Więcej magnezu, mniej bólu głowy

Wiesz już, że dieta na ból głowy powinna zawierać podwyższoną dawkę magnezu, ale jeśli już teraz wiesz też, że trudno będzie ci temu sprostać, możesz od razu sięgnąć po suplementy diety. Magnez występuje przecież pod postacią kapsułek i proszków.

Istnieje wiele jego form i praktycznie każda z nich jest dobra prócz tlenku magnezu, który wchłania się wyłącznie w kilku procentach. Wybierz raczej mleczan lub cytrynian tego związku. Magnez w kapsułkach przyjmuj też zgodnie z instrukcjami podanymi w ulotce.

Więcej porad dotyczących zdrowia, a także diet znajdziesz w serwisie www.argumenty.pl.